K nástupu Parkinsonovy nemoci obvykle dochází ve věku 50 až 60 let a projevuje se třesem rukou a ztuhlostí. Tuto nemoc nejde vyléčit, lze pouze zpomalit její projevy.
MODERNÍ MEDICÍNA
rozlišuje různá stádia nemoci. K časným příznakům se řadí například:
V prvních několika letech vnímají parkinsonici léčbu většinou velmi pozitivně, neboť potíže se daří dlouho a účinně zmírňovat. Léky fungují dobře, pacient se může bez problémů pohybovat.
Po určité době je však třeba počítat se zvýšeným výskytem příznaků onemocnění. V těchto stavech se objevují především motorické potíže, jako je např. ztuhlost, zpomalené pohyby, třes nebo i nadměrné pohyby. Omezení pohybů se může vystupňovat až do úplného ztuhnutí („zamrznutí“). Kromě toho se mohou objevit i nemotorické problémy, jako jsou např. potíže s trávením nebo s krevním oběhem, případně poruchy koncentrace.
Moderní medicínou nemoc nejde vyléčit, lze pouze zpomalit její projevy.
ČÍNSKÁ MEDICÍNA
při léčbě používá kombinaci akupunktury a bylinných směsí. Stejně jako moderní medicína neumí nemoc zcela vyléčit, ale v kombinaci se západní farmakologickou léčbou lze průběh nemoci kontrolovat a pozastavit.
Pokud se jedná o prevenci, člověk nad 50 let s motáním hlavy, ztuhlostí a narůstajícími obtížemi při chůzi by měl okamžitě změnit životosprávu, více odpočívat, méně pracovat a vyhýbat se emocionálnímu stresu.