Konzultace

 

trvá 60 - 90 minut. Jde o důvěrný rozhovor s klientem. Klient mi sdělí co ho trápí a co by chtěl řešit nejdříve. Pak pokládám doplňující otázky za účelem zjištění dalších podrobností. Následuje pohled na jazyk a pohmat pulzů na obou rukou.

Několik hodin před plánovanou schůzkou je vhodné nejíst potraviny a nepít nápoje, které zbarvují jazyk (např. nepít kávu).

Po zpracování všech podkladů určím optimální postup, který může být velmi rozmanitý. Od užívání bylin (doplňků stravy), metodu akupunktury (ovlivňování bodů akupunkturním perem nebo lepením semínek a kuliček na konkrétní místo na těle), nahřívání lampou TDP, dietetiku, masáže, baňkování, moxování a nebo různou kombinaci vyjmenovaných procedur.

Občas se mě někdo zeptá, k čemu je vlastně konzultace dobrá, když jenom "něco" poradím nebo prodám bylinky. Odpověď je jednoduchá. Je to stejné jako když přijdete do lékárny a chcete si koupit kapky na kašel bez předpisu - prodavač se Vás obvykle zeptá: a jaký máte kašel? Suchý nebo produktivní, kašlete i v noci, jak dlouho už kašel máte? Buď Vám nabídne kapky na Váš typ kašle a nebo Vám doporučí, abyste navštívili lékaře. Prodavač v lékárně Vás neléčí - jen se snaží dobře poradit. I kdybych nepracovala v kanceláři, ale pracovala v obchodě s bylinnými preparáty jako prodavačka, ptala bych se úplně stejně. Rozdíl mezi mnou a prodavačem v lékárně je ten, že já se vyptávám v soukromí a prodavač v lékárně se ptá před ostatními lidmi, kteří tam nakupují.

Na konzultaci a do své péče přijímám pouze takového klienta, který byl vyšetřen lékařem a u něhož byla vyloučena vážná, život nebo zdraví, ohrožující choroba.

JAK PROBÍHÁ KONZULTACE KDYŽ ČLOVĚK PŘICHÁZÍ např. S BOLESTÍ HLAVY

S bolestí hlavy přicházejí lidé všech věkových kategorií. Jejich bolesti mají různorodý charakter, obvykle je bolí hlava stále nebo často a velmi silně, nebo jsou bolesti doprovázené dalšími nepříjemnými zdravotními stavy.

Podle Tradiční čínské medicíny může bolest hlavy vyvolávat až 16 příčin. Abych mohla správně určit vyvolávající příčinu (příčny) pokládám mimo jiné i následující otázky:

  • pamatuje si před jakou dobou bolesti začaly ? (před měsícem, před půl rokem, před 5 lety, ....)
  • kdy vás začíná bolet hlava - spíše ve dne, večer nebo v noci ?
  • jak dlouho bolest trvá ? (hodinu, den, několik dní, ...)
  • můžete určit místo bolesti ? (celá hlava, zátylek, temeno, čelo, spánky, postranní oblast hlavy, oči, za očima, kombinace míst, ....)
  • dokážete popsat tuto bolest ? (jen pobolívání, tupá, tupá s pocitem otupělosti, jako omotaná hadrem, intenzívní, ostrá, pulzující, rozpínavá, jednostranná, stěhovavá, pocit na prasknutí hlavy, pocit těžké hlavy, ...)
  • zlepší se bolest klidem, jídlem a nebo fyzickou aktivitou ?
  • zhorší se bolest klidem, jídlem ?
  • je něčím bolest doprovázená ? (nevolností, zvracením, motáním hlavy, rozmazaným viděním, žízní, hořkou pachutí v ústech, třesem, ušními šelesty, pocením, pocitem horka na hlavě, ....)

V závislosti na typu odpovědi pokládám další doplňující otázky. U některých otázek se může zdát, že s bolesmi hlavy nemají nic společného. Např. pokud člověk mívá pocit hlavy na prasknutí, ptám se, zda netrpí také na zácpu. Odpověď mi pomůže správně určit vyvolávající příčinu bolestí a poradit správnou bylinnou směs.

JAK PROBÍHÁ KONZULTACE KDYŽ ČLOVĚK PŘICHÁZÍ např. S MOTÁNÍM HLAVY

Podle Tradiční čínské medicíny může motání hlavy vyvolávat až 8 příčin. Pak pokládám otázky typu:

  • jaký je typ motání hlavy - mírný nebo silný ?
  • míváte další doprovodné zdravotní potíže ? (rozmazané vidění, mžitky před očima, necitlivost nebo mravenčení končetin, ušní šelesty, podrážděnost, náchylnost k výbuchům hněvu, pocit tísně na hrudníku, nevolnost, spavost, nespavost, otupělost v hlavě, žízeň, zácpa, řídká stolice, bušení srdce, únava, ....)

JAK PROBÍHÁ KONZULTACE KDYŽ ČLOVĚK MÍVÁ MDLOBY

Podle Tradiční čínské medicíny může mdloby vyvolávat až 9 příčin. Stejně jako u motání hlavy pokládám podobé otázky.

  • jaký typ ? (mdloby, mdloby náhlé, mdloby s bezvědomím, mdloby bez úplné ztráty vědomí, mdloby po přejedení se, krátké přechodné epizody mdlob, ...)
  • co mdloby doprovází ? (zavřená nebo otevřená ústa, sevřené ruce, hrubý dech, studené ruce a nohy, zaťaté zuby, zaťaté pěsti, pocit tísně na hrudníku, zvracení, úzkost, nespavost, motání hlavy, pocení, ....)

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

V žádném případě nevysazujte léky, které Vám předepsal Váš lékař. Užívání bylinných přípravků, akupunkturní ošetření ani jiné metody nenahrazují léčbu. Při zlepšení Vašeho zdravotního stavu navštivte svého lékaře. Jedině lékař může určit, zda Vám léky změní nebo vysadí.