Tradiční čínská medicína má odlišný přístup ke stravě než mnoho populárních dietních oborů, které dnes nabízí západní trh. V TCM neexistuje žádný výrazný rozdíl mezi jídlem a lékem, což znamená, že samotné jídlo je každodenní medicína. Jídlo je považováno za mocný nástroj, který pomáhá vytvářet a udržovat zdraví.
Základem zdravého čínského stravování je konzumace čerstvých potravin bez chemikálií, bez konzervantů a bez nadměrné úpravy. Zelenina by se měla vařit jen lehce, aby se zachovaly prospěšné enzymy a vitamíny
Některé potraviny vyvolávají v těle teplo nebo horko, jiné potraviny tělo ochlazují. Nerovnováha tohoto "tepla" nebo "chladu" zvyšuje náchylnost k nemoci a nebo přímo onemocnění vyvolá. Tato nerovnováha nemusí souviset se subjektivním pocitem horka nebo chladu. Příklady:
CHUŤ A POVAHA POTRAVIN
všem potravinám v Tradiční čínské medicíně jsou přiřazeny vlastnosti podle chutí a povahy
chutě:
povaha:
seřazení potravin od nejchladnějších po horké:
ČÍM ZAČÍT DEN ?
nejlepší je nastartovat organismus teplou polévkou, teplou kaší, můžeme si připravit vejce na jakýkoliv způsob
je v Číně běžným jídlem ke snídani. Může být sladká i slaná. Na přípravu budeme potřebovat 1 díl bílé rýže a 10 dílů vody.
Rýži propláchneme a necháme namáčet (ideálně 1 - 4 hodiny), vložíme do hrnce s vodou, přivedeme k varu a vaříme 6 hodin na mírném plameni.
Při vaření přidáme do hrnce plátky kuřecího masa (vařené nebo syrové), nasekanou mrkev, černý pepř a fenykl
Při vaření přidáme do hrnce skořici, 3 plátky zázvoru, malé plátky jablka a třeba i hrst čínských datlí
Všichni víme, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Přesto mnoho z nás nesnídá, protože po ránu nemá hlad. To je první známka špatného trávení. V důsledku toho klesá hladina cukru v krvi a tělo je nuceno používat svoji uloženou energii. Proto v průběhu dne ztrácíme sílu, býváme unavení a nejraději bychom si po obědě zdřímli.
Nejlepší a zdravá snídaně se bude u každého člověka lišit, protože neexistuje žádný potravinový trend ani recept, který by byl zdravý pro všechny lidi. A bude se lišit i podle sezóny. V zimním období miska polévky zní lépe než salát. Pokud máme hlad již hodinu po jídle, musíme přidat více bílkovin a sacharidů.
jsou plné bílkovin, vlákniny a sacharidů, takže mohou poskytnout okamžitou i dlouhodobou energii (nemáme na mysli instantní vločky). Jako přísadu můžeme použít ořechy, semena a trochu sušeného ovoce. V zimním období používejte skořici a zázvor jako přísady. Jsou zahřívající.
Pro některé z nás jsou perfektním jídlem ke snídani. Hlavně pro fyzicky pracující. Ale ti z nás, co sedí a pracují za stolem se nemusí po snídani tohoto typu cítit dobře.
Na přípravu budeme potřebovat 1 šálek mungo fazolí, 3 šálky vody, sůl, kokosový nebo avokádový olej + přísady.
Fazole namočíme na noc do vody (pravděpodobně všechnu vodu absorbují), ráno je v mixéru umixujeme na kaši (kaše by měla mít přesně takovou konzistenci, jako těsto na palačinky, proto další vodu doléváme opatrně). Když je těsto hotové, na pánvi s olejem opékáme po obou stranách jako palačinky.
Mungo palačinky mají výrazně fazolovou příchuť a jsou chutné s máslem a javorovým sirupem, jogurtem a džemem, s kari nebo nastrouhanou zeleninou.
Na přípravu vývaru budeme potřebovat kosti, sůl, jablečný ocet, pepř + kořenovou zeleninu. Kosti namočíme do studené vody alespoň na půl hodiny, přidáme sůl, ocet a pepř, vaříme na mírném plameni několik hodin. Přidáme zeleninu, povaříme a vývar je hotov.
VELIKOST ŽALUDKU A PŘIMĚŘENOST PORCÍ
dospělý člověk, který ještě nesnídal, má po probuzení objem žaludku asi 1/2 litru. Jídlem se může roztáhnout zhruba na 1 až 1,5 litru. U obézních lidí až na 4 litry. Dávejme si pozor na to, jaké množství jídla sníme a jak moc si roztahujeme žaludek.
Pokud bude potřeba žaludek zmenšit, pomůže Zdravé hubnutí - podrobnosti zde.