je zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku nadměrného hromadění tuku
Nadváha a obezita jsou zdravotním problémem, protože zvyšují riziko srdečních onemocnění, cukrovky, respiračních onemocnění, artritidy, apod.
Časté diety, dlouhodobé hladovění nebo přejídání se, nepravidelnosti ve stravě, omezení příjmu některých potravin a vše co k nesprávnému stravování patří jsou pro některé lidi přímo posedlostí, která brání udržení stabilní a normální váhy.
Dieta bez dostatečné trávicí energie může nakonec způsobit přetížení, dehydrataci a podvýživu těla, což v konečném důsledku může vést k dalšímu oslabení a poškození trávicího systému.
Studie ukazují, že zhruba 90% lidí po dietě opět váhu nabere zpět. Je to jenom proto, že se jejich tělo nezbavilo nežádoucích tuků. Některým lidem dokonce diety způsobují další problémy jako nespavost, bolesti hlavy, zácpa, zadržování vody, nervozita, podrážděnost, bušení srdce a oslabení zažívacího traktu.
K udržení správné váhy je potřeba dodržovat určitá pravidla:
je vhodné užívat po dobu 4 týdnů po absolvování Zdravého hubnutí. Pomáhá trávení a zrychluje metabolismus. Užívá se 3x denně. Cena balení na 28 dní: 1 200 Kč
Následně doporučuji pití Jerlínového čaje
ZÁPADNÍ MEDICÍNA
V poslední době se stále intenzivněji prosazuje nový pohled na obezitu, která přestává být vnímána jako estetická vada, ale je považována za nemoc, již je nutné léčit.
Obezita není stav těla, ale nemoc.
Doc. MUDr. Dana Müllerová, Ph.D., z Ústavu hygieny a preventivní medicíny Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni upozornila na fakt, že obezita není stav těla a mysli, ale nemoc se všemi zdravotními riziky. V současnosti je obezita podle WHO největším globálním chronickým zdravotním problémem dospělých, na jejíž rostoucí prevalenci se podílí celá řada faktorů. „Jeden z nich představují nové technologie sloužící k výrobě senzoricky atraktivních potravin nenáročných na přípravu. Ty mají vysokou energetickou denzitu danou cukry a tuky, zároveň jsou však nutričně chudé. Tato strava mimo jiné potlačuje mechanismus smyslově specifické sytosti, což vede k nadměrné konzumaci tzv. prázdných kalorií,“ uvedla doc. Müllerová. Podceňován je také vliv stresových a emočních faktorů. Přejídání se až příliš často stává lékem na stres, osamělost a nepochopení, protože oslabuje emoční tenzi.
Z medicínského hlediska je obezita odborníky klasifikována jako nemoc, která se podílí na rozvoji celé řady mnohdy velmi závažných onemocnění – komorbidit. Velmi dobře je popsán vztah mezi obezitou a nemocemi srdce a cév. „Na každé navýšení BMI o 5 kg/m2 narůstá kardiovaskulární riziko o 40 procent. Spojené nádoby tvoří obezita a diabetes 2. typu, jeho prevalence je u pacientů se závažnou obezitou třikrát až sedmkrát vyšší.
Méně se hovoří o tom, že obezita je významným rizikovým faktorem rozvoje onkologických onemocnění.
Doc. MUDr. Dana Müllerová, Ph.D. také uvedla, že například kolorektální karcinom, karcinom ledviny, prsu nebo dělohy patří mezi nádory asociované s obezitou. Riziko úmrtí na malignitu je u obézních mužů vyšší o 14 procent, u žen dokonce o 20 procent.
Komplexní vztah je pak mezi obezitou a depresí, kdy někdy není snadné určit, co je příčina a co důsledek. Obézní lidé mají o 55 procent vyšší riziko rozvoje deprese, naopak osoby s depresí mají o 58 procent vyšší riziko rozvoje obezity. To vše si vybírá daň v podobě předčasných úmrtí.
Obezita prvního stupně zkracuje střední délku života o tři roky, obezita třetího stupně o osm až deset let.
Je však třeba vzít v úvahu, že vztahy platí i v opačném směru. Každý kilogram, o který se pacientovi podaří redukovat hmotnost, má pozitivní vliv na jeho celkové zdraví.
Samotné ovlivnění životního stylu na změnu osudu nemocných nestačí a současná léčba obezity moderní medicínou má své limity. Léky na obezitu mají mnoho vedlejších účinků a mohou být předepisovány pouze lékařem.